Predmetová komisia cudzích jazykov

Zloženie predmetovej komisie cudzích jazykov:

  • Mgr. Alena Rakovská, ANJ, Anglická literatúra – vedúca PK CUJ
  • Mgr. Marián Hodoši ANJ, Dejepis
  • Mgr. Andrea Holecová, ANJ, Európske štúdiá
  • Mgr. Viera Mihalková, NEJ, RUJ, OBN
  • PaedDr. Viera Šedíková RUJ, Geografia
  • Mgr. Ivana Šovčíková ANJ, Etnológia
  • Mgr. Elena Ujčíková, FRJ, Dejepis, OBN
  • Mgr. Monika Mihaličková, ANJ, Informatika, t.č. na rodičovskej dovolenke
  • Mgr. Svetlana Jančová, NEJ, Pedagogika, ANJ, t.č. na rodičovskej dovolenke

Naším cieľom je neustále skvalitňovať výučbu cudzích jazykov, využívať nové metódy a prostriedky, podnecovať žiakov a zvyšovať ich snahu o osvojenie si cudzieho jazyka a o neustále zdokonaľovanie sa v ňom.

Pri vyučovaní cudzieho jazyka používame moderné učebnice a doplnkové výučbové prostriedky k nim, aplikujeme činnostne zameraný prístup k vyučovaniu a učeniu sa cudzích jazykov a venujeme pozornosť inovatívnym metódam a formám výučby s ohľadom na rôzne štýly učenia sa žiaka.

Zapájame žiakov do súťaží a do tvorivých aktivít v rámci Európskeho dňa jazykov a podporujeme tak jazykovú zdatnosť a záujem o vzdelávanie v oblasti jazykov a poznávania reálií a kultúrnej rozmanitosti Európy.

Aktivity a prezentácia školy na verejnosti v školskom roku 2023/2024

  • V novembri sme zorganizovali školské kolo olympiády v anglickom jazyku. 26 súťažiacich bolo rozdelených do dvoch kategórii – 2A (žiaci prvého a druhého ročníka) a 2B (žiaci tretieho a štvrtého ročníka). V kategória 2A zvíťazil D. Komžík z I.A a v kategórii 2B S. Ondroš z III.A. Žiaci reprezentovali našu školu v okresnom kole, kde zvíťazili vo svojich kategóriách a postúpili do krajského kola, kde D. Komžík obsadil 3. miesto a S. Ondroš 5. miesto.
  • V novembri vyučujúce NEJ pripravili školské kolo olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 2B (žiaci tretieho a štvrtého ročníka). Na prvom mieste sa umiestnila K. Herdová z III.B, druhú priečku obsadila A. Vaškovičová z III.A. V okresnom kole K. Herdová zvíťazila a A. Vaškovičová skončila na druhom mieste.
  • Naše gymnázium sa tento rok zapojilo do celoslovenskej jazykovo-umeleckej súťaže v cudzích jazykoch s názvom Jazykový kvet. Prednes poézie v nemeckom jazyku si pod odborným dozorom Mgr. Viery Mihalkovej pripravila Kristína Šútorová z III. B a v celoslovenskom kole obsadila 3. miesto. Súťažiacich v ruskom jazyku pripravovala PaedDr. Viera Šedíková, a to Vanesu Homolovú z III. A a Denisa Komžíka z I. A. Denis v celoslovenskom kole obsadil 2. miesto. Väčšia skupina študentov súťažila v ANJ a do krajského finále postúpili Ela Šulganová a Alexandra Drgoňová z II.B. V krajskom finále obidve obsadili 2. miesto. V celoslovenskom kole sme mali dvoch víťazov. V kategórii monodráma v angličtine zvíťazil Martin Šimor z II.B a v kategórii stand-up Denis Komžík z I.A. Súťaže Jazykový kvet okrem vyučujúcich jednotlivých jazykov organizačne zabezpečuje Mgr. M. Hodoši.
  • Mgr. I. Šovčíková zapojila našich žiakov do medzinárodnej online súťaže v anglickom jazyku s názvom Best In English. Do súťaže sa zapojilo 24363 žiakov zo 702 stredných škôl z 34 krajín sveta. Našu školu reprezentovalo 20 žiakov. Najlepšie umiestnení žiaci boli S. Ondroš (III.A), P. Ďurica (III.B) a M. Leckéši (III.B).
  • V septembri sa uskutočnil 10. ročník úspešnej súťaže Európsky deň jazykov. Veľmi pozitívne hodnotíme v tomto roku prípravu a priebeh akcie, do ktorej sa tento rok zapojilo 78 žiakov v trojčlenných tímoch. Pracovali na 23 stanovištiach. Na projekte sa podieľali nielen členovia našej PK, ale aj ostatní kolegovia. Jednou so sprievodných akcií bola aj beseda s poslancom Európskeho parlamentu Ing. Ivanom Štefancom, MBA, PhD., ktorú sa nám podarilo zorganizovať v spolupráci s celoeurópskou sieťou informácií Europe Direct Nitra. Beseda sa niesla v duchu témy „Zvyšovanie európskeho povedomia“. Ďalším hosťom bol B. Baughman, press attaché Spojených štátov amerických na Slovensku, ktorý si pripravil pre žiakov štvrtého ročníka zaujímavú prednášku o Amerike so zameraním sa na americké mýty a legendy. Súčasťou akcie bola aj účasť našej partnerskej školy z rakúskeho mestečka Tulln na Dunaji. Tento raz k nám zavítali žiaci druhého ročníka HLW Tulln. Pracovali spoločne so žiakmi z III. B a s druhákmi.
  • Na ďalšom úspešnom projekte našej školy s názvom Šport nám otvára dvere, pracovala Mgr. V. Mihalková so žiakmi IV.B triedy. Bol realizovaný formou online spolupráce cez platformu etwinning a realizovaný v nemeckom jazyku v spolupráci so slovinskou partnerskou školou. Projekt bol ocenený národným certifikátom kvality na Slovensku aj v Slovinsku. Počas Národnej konferencie eTwinning 2023 s témou Inovácie a vzdelávanie v Žiline si prevzala ocenenie učiteľka nemeckého jazyka Viera Mihalková za 3. miesto v kategórii stredné školy.
  • V októbri si žiaci vyšších ročníkov spoločne s Mgr. I. Šovčíkovou a Mgr. V. Mihalkovou pripravili druhý ročník podujatia pod názvom ERASMUS DAYS, ktorý je oslavou programu Erasmus+ nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V tento deň sme pre žiakov prvých ročníkov pripravili prednášky o programe Erasmus+ na našej škole, uskutočnených žiackych mobilitách a o návšteve z českej družobnej školy Gymnázia Vítězslava Nováka (Jindřichův Hradec) u nás v Zlatých Moravciach. Hlavnými lídrami týchto prednášok boli zástupcovia našich žiakov druhého a tretieho ročníka, ktorí sa na výmenných pobytoch osobne zúčastnili.
  • Pod vedením Mgr. I. Šovčíkovej sa žiaci I.A a III.A zapojili do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž každoročne prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok – WocaBee. Aj keď naši žiaci tento rok neobsadili v súťaži prvé priečky, tou najdôležitejšou výhrou pre nich bude zlepšenie jazykových vedomostí a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité.
  • V tomto roku bolo 12 školám na Slovensku udelené ocenenie Škola eTwinning. Naše gymnázium je jediná škola s ocenením v rámci celého Nitrianskeho kraja na roky 2024-2025. Pod tento úspech sa podpísali projekty, ktoré zrealizovali Mgr. V. Mihalková a Mgr. I. Šovčíková.
  • Členky PK sa zapájali do mobilít v rámci projektu Erasmus +, KA121. Poďakovanie patrí Mgr. V. Mihalkovej, ktorá riadi prácu na projektoch, všetkým členom tímu Erasmus+ na škole za spoluprácu, výstupy a manažovanie žiakov ako i aktívnym kolegom, ktorí sa podieľajú na čiastkových výstupoch projektových činností a zúčastnili sa na mobilitách žiakov aj učiteľov. Poďakovanie patrí pani riaditeľke za spoluprácu pri projektoch, všetkým účastníkom mobilít a tiež učiteľom a žiakom, ktorí spolupracovali pri realizácii aktivít na našej škole.

Informácie k projektu Erasmus+ za školský rok 2023/2024

Od 1.6.2023 - 30.9.2024 realizujeme piaty projekt v rámci programu ERASMUS+ - akreditovaný program (KA121), akreditáciu sme získali do roku 2027. Obdobie realizácie aktuálneho projektu bolo 15 mesiacov. Projektoví partneri: Mníchov (Nemecko), Bolzano (Taliansko), Nice (Francúzsko), Lesbos (Grécko), (HLW Tulln a Gymnázium Tulln) Rakúsko

  • počet mobilít: 3 skupinové a 2 dlhodobé mobility
  • počet kurzov: 4 učitelia
  • hosťovanie 4 partnerských škôl v našej organizácii

Doteraz zrealizované mobility:

  • sept. 2023 – Francúzsko – Nice (10 žiakov)
  • okt. 2023 – štruktúrovaný kurz Portugalsko – 2 učitelia - Mgr. Viera Mihalková, RNDr. Renáta Kunová PhD. s témou digitálnych médií a internetovej bezpečnosti
  • nov. 2023 – Nemecko – Mníchov (9 žiakov) – Téma: Túžba po mieri
  • 21.4.2024 – 24.5.2024 dlhodobá mobilita dvoch žiačok – Iva Tencerová (II. B) a Katarína Herdová (III.B) boli zaradené do vyučovacieho procesu. Z mobility vypracovali výstupy, ohodnotené v niektorých predmetoch ohodnotené známkou: cudzie jazyky, telesná a športová príprava
  • 14.5.-18.5.2024 – mobilita do Talianska (Bolzano) 10 žiakov – pokračovanie v projekte s Mníchovom, Lesbosom a Talianskom s témou Desire of peace. Výber 10 žiakov podľa transparentných kritérií: Ferencová Natália, Lavrincová Sofia, Tižňovská Sofia, Levická Nela Sofia, Krúpa Jozef, Minár Michal, Tencer Matej, Horváthová Heňa, Komžík Denis, Vavrová Karolína
  • 29.jún -6.júl 2024 – štruktúrovaný kurz – Mgr. Poliaková a Mgr. Minárová - Tenerife Španielsko s témou Outdoorové vyučovanie

Hosťovanie žiakov z partnerských škôl:

  • V septembri - partnerská škola z Rakúska (HLW, Tulln an der Donau) – participácia na jazykovej súťaži Brána jazykov otvorená k EDJ
  • V marci 2024 sme boli hosťujúcou školou: Lesbos (Grécko), Mníchov (Nemecko), Bolzano (Taliansko). Program a aktivity mobility mali obrovský úspech. Ďakovný list z Mníchova s prianím k storočnici
  • Poďakovanie patrí hlavným organizátorom, všetkým kolegom, ktorí pomohli pri čiastkových aktivitách a tiež našim žiakom, ktorí excelentne reprezentovali našu školu.
  • Ukončenie projektu: 31.8.2024

Získali sme grant o financovanie projektu KA121 na nové projektové obdobie jún 2024 až september 2025

  • počet mobilít: 1 dlhodobá a 3 skupinové mobility
  • počet kurzov: 3 – 4 učitelia

Plánované mobility:

  • Szentes (Maďarsko) - sept./okt. 2024 – skupinová mobilita 14 žiakov III. Ročník
  • Lesbos (Grécko) okt. 2024 – skupinová mobilita 8 žiakov, ukončenie projektu 4 partnerských škôl – téma Túžba po mieri; spoločné hudobné vystúpenie
  • Hosťovanie (HLW Tulln) Rakúsko – sept. 2024 – 11 žiakov
  • (Deggendorf) Nemecko – nov. 2024 – 1 žiak - dlhodobá individuálna mobilita – účasť na vyučovaní v zahraničí
  • Hosťovanie partnerských škôl z Maďarska a Nemecka – marec 2025
  • Lübeck (Nemecko) – jún 2025 – skupinová mobilita 10 žiakov

Výsledky maturitnej skúšky

Anglický jazyk:

V tomto školskom roku maturovalo 46 žiakov z ANJ. V PFEČ dosiahli 77,84%, pričom celoslovenský priemer bol 76,1%. V PFIČ bol priemer 76,85%. V ústnej časti MS dosiahli žiaci priemer v predmete ANJ 1,52.

Výsledky MS ANJ:

Predmet Úroveň Počet PFEČ PFIČ Počet 1 2 3 4 5 Priemer
ANJ B2 46 77,84% 76,85% 46 28 13 4 1 1,52

Celoslovenský priemer z ANJ bol 76,1 %.

Nemecký jazyk:

V tomto roku maturovali 4 žiaci. Jeden žiak maturoval na úrovni B1 s výslednou známkou dobrý. Traja žiaci maturovali na úrovni B2. Dvaja robili aj písomnú časť maturitnej skúšky. V PFEČ dosiahli priemer 43,35% a v PFIČ 60%. V ústnej časti jeden žiak zmaturoval s výslednou známkou výborný a dvaja so známkou chválitebný. Priemer ústnej časti bol 1,67. Celoslovenský priemer PFEČ bol 73,4 %.

Výsledky MS NEJ:

Predmet Úroveň Počet PFEČ PFIČ Počet 1 2 3 4 5 Priemer
NEJ B2 2 43,35% 60% 3 1 2 1,67
B1 - - - 1 1 2

Francúzsky jazyk:

Z FRJ maturoval jeden žiak na úrovni B1 s výslednou známkou z ústnej časti chválitebný.

Predmet Úroveň Počet PFEČ PFIČ Počet 1 2 3 4 5 Priemer
FRJ B1 - - - 1 1 2

Užitočné linky pre maturantov: