Družobná návšteva v Jindřichovom Hradci – 11. – 13. 6. 2009

Družobná návšteva v Jindřichovom Hradci – 11. – 13. 6. 2009 – ktorej sa zúčastnili vedenie školy so štyrmi pedagógmi a študenti kvinty D, septimy D a E, 1.B, 2.A a 2.B triedy.

Naša trasa

11.6.2009

7:00 – odchod zo Zlatých Moraviec

13:00 – 15:00 – prehliadka historického námestia v Telči

15:30 - príchod do Jindřichovho Hradca – privítanie – rozdelenie do rodín

12.6.2009

8:30 – 14:00 – prehliadka hradu Landštejn a pohraničného mesta Slavonice

14:00 – 16:00 – športové popoludnie

19:30 – Koncert pre Zlaté Moravce

13.6.2009

8:30 – prehliadka hradu v Jindřichovom Hradci

11:30 - 12:00 – prehliadka mesta

12:00 – odchod do Zlatých Moraviec

V Jindřichovom Hradci nás už čakali starí známi, ktorých sme spoznali počas ich jesennej návštevy u nás v Zlatých Moravciach. Všetci sme pochopili, prečo družba s Jindřichovým Hradcom. Veď budovu školy navrhol ten istý architekt p.Vahala v dvadsiatich rokoch minulého storočia ako naše gymnázium v Zlatých Moravciach. Teda vítali nás tie isté okná, chodby, dlažby, cítili sme sa ako doma. Naši českí priatelia pre nás pripravili bohatý program. Navštívili sme mnohé historické pamiatky, pokochali sa prekrásnou českou krajinou na rozhraní Čiech a Rakúska.

Hrad Landštejn

Hranice medzi českými krajinami a Rakúskom chránil strážny hrad Landštejn. Z rúk panovníka ho v polovici 13.st. získal rod Vítkovcov. V roku 1381 ho postúpil kráľ Václav IV. Konrádovi Krajířovi z Krajky. Ich éra končí v roku 1579. V roku 1771 do veľkej veže udrel a následný požiar silno poškodil obytnú časť hradu. Po vojne hrad pripadol štátu. V roku 1972 začala rozsiahla rekonštrukcia chátrajúceho muriva a od roku 1990 je hrad sprístupnený verejnosti.

Slavonice

Je malé mesto na pomedzí Čiech, Moravy a Rakúska. Má okolo 2 700 obyvateľov, 519 m nad morom. Leží na východ od okraja Českej Kanady. V meste je súbor historických pamiatok v gotickom, renesančnom a barokovom slohu.

Mařížská keramika

Cestou sme navštívili keramickú dielňu MAŘÍŽ. Je to autorská originálna keramika, ručne maľovaná, ktorú založil v roku 1991 Jan Boháč s partnerom Kryštofom Trubáčkom. Každý kus je jedinečný originál, ktorý je maľovaný glazúrou na vysoký výpal, preto sú farby navždy jasné a žiarivé.

Koncert pre Zlaté Moravce

Gymnázium v Hradci už štyri roky uskutočňuje koncerty v cykle „Spívaní na schodech“. Záver tohtoročného cyklu bol venovaný nám hosťom, pod názvom „Koncert pro Zlaté Moravce“. Na koncerte vystúpili dva zbory, školský gymnaziálny zbor ZANOTY a zbor FESTIVIA CHORUS z Velkej Lhoty. Hlboký zážitok v nás zanechali krásne české ľudové piesne v podaní študentov gymnázia a tiež nadšenie ich zbormajsterky.

Jindřichov Hradec - město nad Vajgarem

Jedno z najkrajších českých miest s rozsiahlym zámockým komplexom. Hrad sa po prvýkrát spomína v roku 1220. Vybudoval ho Jindřich Vítek, spolu s mestom, ktoré malo výhodnú polohu na rázcestí obchodných ciest. Osudy zámku sú spojené s tromi šľachtickými rodmi. Do roku 1604 tu vládli páni z Hradce, po nich do roku 1691 Slavatové a nakoniec až do roku 1945 Černínové.

Nás na hrade zaujala najmä čierna kuchyňa, kde sa pripravovalo jedlo nielen pre pánov, ale aj pre služobníctvo a je funkčná dodnes. Na treťom nádvorí popri prekrásnych arkádach zo 16. storočia najhonosnejšie pôsobí nádherná studňa s reliéfami hradeckého, montfortského a hohenzollerenského erbu. Na záver sme vstúpili do renesančného rondelu – skutočný skvost európskeho staviteľstva 16.storočia.

Navštívili sme aj Muzeum Jindřichohradecka, ktoré bolo založené v roku 1882. Od roku 1927 sídli v renesančnej budove bývalého jezuitského seminára. Z bohatých zbierok sme si prezreli vynikajúce Kryzove jasličky, najväčší ľudový mechanický betlehem na svete. Ďalej sme pokračovali do siene Emy Destinovej – opernej divy, ktorá časť života prežila v blízkom okolí.

Nenechali sme si ujsť ani mestskú vežu pri kostole Nanebevzatia Panny Márie, ktorý je v gotickom štýle a po nekonečných schodoch sme vystúpili do výšky 513m.n.m., kde sa nám naskytol prekrásny pohľad na celý kraj. Nárožím kostola prechádza 15. poludník východnej dĺžky.

Ako našu cestu videli študentky z kvinty: “Česko nám všetkým prinieslo nespočetné množstvo zážitkov. Naši českí priatelia nám pripravili bohatý program ( divadlo, koncert ), ale zaujímavé a bohaté boli aj naše individuálne aktivity, kde sa Česi prejavili ako pozorný a pohostinný národ. Poučné boli pre nás výlety českými mestami, kde sme mohli obdivovať českú históriu a tiež kultúrne a prírodné bohatstvo. Veľmi zaujímavé bolo tiež porovnávanie takmer identickej architektúry našich škôl. No a samozrejme sme spoznali niektoré české tradície, jedlá a okrem iného sme si na živo podali ruky s českým jazykom.“

Po prekrásnych chvíľach nastal čas lúčenia a plný dojmov a nových zážitkov sme o 12.00 nastúpili na cestu späť do Zlatých Moraviec. Už teraz sa tešíme na opätovné stretnutie a na pokračovanie upevňovania vzájomných kontaktov, ktoré trvajú už viac ako 53 rokov.

Fotogaléria